Бебето не спира да плаче. Какво да правим?
Бебешкият плач не е случаен. Мина времето, когато се приемеше, че мъничето може да бъде оставено да издава звуци и вопли, докато се измори и спре и това ще е от полза за развитието на дихателната му система. Днес психолозите съветват да бъде утешавано плачещото дете, особено ако е на възраст под една година. Това ще му внуши увереност, че е закриляно и в безопасност, че винаги има на кого да се довери. Важно е родителите да се научат да разбират причините, довели до плача. Една от най-честите е
Гладът
Ако са минали повече от два часа след последното приемане на мляко, нахранете детето, съветва д-р Бенджамин Спок, първият педиатър, изучил психоанализата, за да си изясни нуждите на растящия детски организъм.
Ако не са минали два часа от последното пълноценно хранене и детето продължава да плаче, вероятно не е гладно и причината е някакво
Продължително неудобство
- Например, бебето усеща студ или му е прекалено топло. Подобен дискомфорт винаги води до раздразнителност. За да се преустанови, дрехите и завивките на мъничето трябва да му осигуряват термичен уют. Нищо не бива да го стяга.
- Замърсеният, препълнен памперс също може да е причина за плач. Подмяната е задължителна поради опасност от кожни възпаления. Ако вече са настъпили, лекувайте ги с кремове, съдържащи цинк. За да ги предотвратите, поддържайте кожата на бебето чиста и добре хидратирана.
- Ако телесната температурата на детето се е повишила, то също е раздразнително и плаче. Не разчитайте единствено на студени кърпи върху челото, китките и стъпалата му. Добре е обаче, при висока температура, да ги ползвате докато дойде лекар. Медицинският преглед е задължителен.
Коликите
са състояние, характерно за над 70 на сто от новородените, обхващащо периода от втората, третата седмица до края на 3-ия месец от раждането. Типичен за коликите е острият плач, настъпващ редовно през определен период от време, често – следобед или привечер. Интензивността на плача е различна. Най-вероятно проблемът е резултат от процес на адаптиране на незрялата храносмилателна система на бебето към външния свят. Недостигът на ензими, необходими за разграждането на въглехидратите, които се съдържат в кърмата и адаптираното мляко, води до образуване на газове. Те раздуват стомаха и червата и причиняват болка. За да помогнете на мъничето, трябва да му осигурите възможност да се изтеглят навън появилите се газовете. За овладяване на коликите много подходящ е хомеопатичният продукт – Осанит Колик пилули, предназначен за кърмачета на възраст над 2 седмици. Може да се съчетае с масажиране на детското коремче чрез кръгови движения по посока на часовниковата стрелка.
Поникващите зъби
стресират бебето и водят до плач. Начин за противодействие е да осигурите на детето специални играчки за зъби и масажиране на венците. Ще му помогнат Осадент пилули, които не само премахват болката и повишената раздразнителност, водещи до плач, но също действат противовъзпалително и ускоряват растежа на зъбките. Не съдържат лидокаин и не причиняват алергични реакции;.
Преумората
Не е изключено по-дългата разходка или многото гости вкъщи да уморят мъничето. То не може да заспи и с плача си показва, че информацията, която е получило е твърде натоварваща. Топлата прегръдка, нежните думи и ласки ще му донесат успокоение. Със сигурност с напредване на възрастта вашето дете ще плаче по-рядко. Но ще продължи да се нуждае от обичта на родителите си. Така че не се въздържайте да я показвате. Тя е съществено условие за пълноценно развитие на рожбата ви.