Колики или нещо по-сериозно, кога да потърсим лекар?
Ето го и вашето новородено. Прибирате се заедно вкъщи и седмици наред се любувате на малкото същество, което не прави нищо повече от това да спи, да плаче и да се храни. Така, няколко седмици по-късно, в един прекрасен ден, то избухва в продължителен, раздиращ ухото вой, със стиснати малки юмручета, размахвайки крака, с нещастно, зачервено личице. Без значение какво опитвате, не можете да утешите малкото плачещо същество. И това не е всичко. Тези сърцераздирателни и стресиращи епизоди започват да се повтарят по едно и също време всяка вечер и сякаш завинаги ще бъде така. Добре дошли в света на коликите.
Какво са коликите?
Истината е, че всички бебета плачат. И като родители, ние сме биологично програмирани да реагираме на това „дразнение“. Но при бебетата с колики плачът започва внезапно и без видима причина. Лошото е, че за коликите няма сигурно решение, освен това, че трябва да мине време.
Обикновено лекарите диагностицират детските колики въз основа на „правилото на три“.
Вашето бебче плаче:
- Общо поне три часа на ден
- Това се случва поне три дни в седмицата
- Продължава поне три поредни седмици
Също толкова важно е да се консултирате с лекар. Преди това обаче би било добре да проследите повторяемостта на симптомите – Кога започва плачът? Какво прави бебчо? Повръща ли, ако ли да, колко често и какво. Извива ли се в неестествени пози? Всички тези неща са много важни за лекаря, за да може той да направи обстоен преглед и да се увери, че това не е алергия или нещо друго.
Съществуват различни теории за това какво причинява коликите – това, което успокоява едно бебе, може да раздразни друго. Например при кърмене, промяната на диетата на майката – елиминирането на млечни продукти и глутен, може да помогне при едното бебе, а при другото да няма ефект. Също така е доказана връзката между тютюнопушенето и по-честата поява на колики при децата с майки пушачи. В повечето случаи хомеопатията постига много добри резултати и помага за намаляване на плача и болките.
Симптомите на колики са:
- Чести стенания и такива, които наподобяват викане от страна на бебето
- Силен и остър плач, за разлика от обичайния звук на плач на бебето
- Повръщане
- Промяна във фекалиите – запек, диария или кръв
- Неспокойство по време на хранене (усукване, извиване на тялото, плач, който започва по време или малко след хранене)
- Температура – ректална температура над 38° или под 36.4°
- Раздразнителност (постоянен плач с почти никакви спокойни периоди)
- Летаргия – бебето спи два пъти по-дълго от обичайното
- Бебето не надава добре на тегло
Добрата новина е, че бебешките колики не траят вечно. Повечето пристъпи започват, когато бебето е на възраст от около 2 до 3 седмици (малко по-късно при недоносени деца), пикът е около 6-та седмица, а коликите започват да избледняват и изчезват до 10-12-а седмица. Някъде около третия месец на бебето коликите изглеждат по чудо излекувани. Така с малко знание какво се случва и с много търпение, ще оцелеете, докато бурята отшуми.
Важно е да се консултирате с лекар, защото понякога симптомите на колики могат да прикриват други медицински проблеми, например:
- алергия към млякото
- гастроезофагеален рефлукс – рефлукс или „връщане“ на киселини от стомаха към хранопровода
- запушване или инвагинация на червата
- пиелонефрит – инфекции на пикочните пътища
- отит – инфекция на ушите
- кожни заболявания, гъбична инфекция на кожата или устната кухина
- метаболитни нарушения и инфекция на дихателната или нервната система (пневмония, менингит, енцефалит и др.)
Затова е толкова важна и консултацията с доктор, за да се отхвърлят всички възможни заболявания, които могат да имитират колики. Другата добра новина тук е, че само при 5 % от бебетата, които имат симптоми, подобни на тези при колики, ще се окаже, че се дължат на някакво заболяване или вродена аномалия.
Не забравяйте, че коликите също ще отминат. Точно когато мислите, че не можете да издържите още една нощ като тази, плачът ще отстъпи и ще си замине завинаги. Тогава, колкото и да сте изморени, дайте си така заслуженото потупване по рамото. Вие току-що преживяхте първото си голямо предизвикателство като родители.