Стволови клетки от млечни зъби
Сигурно знаете приказката за малката фея, която събирала падналите детски зъбки и ги отнасяла при своята по-голяма сестра, за да ги превърне в звезди на небето. Днес специалистите по дентална медицина също извършват чудеса – от млечните зъбки те извличат т.нар. мезенхимни стволови клетки, които възстановяват здравето и спасяват живота на човека. Тези клетки са способни да се превръщат в различни тъкани (бъбречна, чернодробна, миокардна, мускулна, хрущялна и др.). Те могат да се ползват за лечение:
- при наранявания и счупвания;
- след големи изгаряния за възобновяване на кожата;
- срещу прогресивно увреждане на мускулите;
- след настъпили инфаркти и инсулти;
- при диабет от първи тип;
- и още близо 70 тежки заболявания.
Според известния неврогенетик проф. Галина Павлова стволовите клетки от млечните зъби имат огромен, все още ненапълно проучен потенциал и е много далновидно от страна на родителите да се погрижат за използването му. Разбира се, не може просто да поставите зъбче в кутия за спомен. Зъбната тъкан се променя много бързо, дори в хладилник. Нейното запазване и получаването на стволови клетки е успешно само при
определени условия:
- Преди всичко млечният зъб трябва да бъде здрав, без кариес. Между неговата пулпа (централната част на зъба, съдържаща кръвоносни съдове и нерви) и емайла (външната зъбна повърхност) се образува херметически затворено, стерилно пространство. То съдържа стволови клетки, които могат да бъдат изолирани, размножени и присадени в увредена част на тялото, поставяйки началото на нова тъкан.
- Времето от 6- до 12-годишна възраст е благоприятно за запазване на стволовите клетки от млечен зъб. Експертите в тази област наричат периода „вторият шанс“ за родителите, пропуснали криосъхранението на плацентата.
- Резците и кучешките зъби засега са най-подходящи за извличане на стволови клетки. Добре зъбите е да са леко разхлабени, но коренът им трябва да е добре запазен.
- Правилно е клатещият се млечен зъб да бъде изваден с упойка от специалист по дентална медицина. Датата на зъбната екстракция (извличане от венеца) се определя с помощта на рентгенова снимка. След екстракцията млечният зъб се обвива в специален гел. В този вид се поставя в охладителен контейнер. Той трябва да бъде изпратен в тъканна банка, с която родителите предварително са сключили договор. Приемането на контейнера от банката следва де е в рамките на 24 часа от момента на изваждането.
- Не бива да се допуска падане на зъба в устата или още по-лошо – на земята. Ако все пак млечният зъб се отдели от венеца без лекарска намеса, съветът е да се постави в чаша с мляко и да се държи в хладилник. Важно е веднага родителите да се свържат с
банката за стволови клетки
Тъй като запазването на зъбите се прави с цел употреба при евентуално лечение, клетките се тестват за инфекции. Култивирането им при лабораторни условия се извършва в период от 10 дни, като изрично се отбелязва тяхното количеството и честота на възпроизводство. Чрез специално криооборудване част от зъбните клетки се замразяват за 2 дни, след което се размразяват, за да се установи жизнеспособността им. При позитивен резултат клетките се замразяват повторно, като се поставят в криогенно хранилище за 20 години. То се контролира от система, гарантираща автоматично подаване на азот за поддържане на стабилна температура в хранилището. При желание клетките могат да бъдат съхранени и за по-дълго време. Така ще осигурите повече здраве на детето си, запазвайки, с помощта на новите технологии, две от млечните му зъбчета. А останалите може да подарите на феята.
Изображение: www.freepik.com