8 лекарски съвета относно кърменето
Ако кърмите, вие давате на бебето си не само всички хранителни вещества, които ще насърчат растежа и здравословното му развитие, но и плетете още по-здрава връзка между вас и малкото вързопче, която ще има голямо значение през следващите години. Като всяка майка обаче, вероятно имате въпроси за кърменето и как това може да повлияе на бебето ви. Събрахме 8 съвета от лекари, които отговарят на най-честите въпроси, свързани с кърменето.
-
Какви източници на информация за кърменето бихте препоръчали?
Ние, лекарите, взимаме решения на базата на опита, подготовката си и различна научна литература. Не ви препоръчваме чак толкова специализирани четива, онлайн има изобилие от ресурси и хора, които редовно споделят опита си в кърменето, например консултантите по кърмене. Преди да им се доверите обаче, направете свое собствено проучване. Такива хора трябва да имат доказателство, че са официално сертифицирани и наистина разбират от това, за което говорят.
-
Получавам разнопосочни съвети, докога, според вас, трябва бебето да е само на кърма?
Препоръчително е бебето да бъде кърмено до шестия месец от живота му. След първите 180 дни бебето вече може да приема и твърди храни, и вече постепенно можете да започнете да го захранвате, както и да му предлагате вода. Добре е да кърмите до втората година, а ако вие и детето желаете, може да продължите и по-дълго.
-
Трябва ли да имам установен режим на кърмене, или да следвам темпото на бебето?
Препоръчваме ви да следвате естествения режим на бебето и да го храните на поискване. Бебето ще наддава по-добре, ще бъде по-спокойно и така ще се научи по-лесно да контролира апетита си. Така майката ще има и повече кърма.
-
Как да разбера дали бебето засуква правилно?
Когато е в правилната позиция, устните на бебето трябва да са изпънати и да покриват почти цялата ви ареола. Челюстта на вашето бебе трябва да започне да се движи напред-назад. Бебето трябва да издава тихи звуци на преглъщане, вместо мляскане, не трябва да обръща глава или да напряга врата си, за да суче.
-
Колко дълго мога да кърмя?
Добрата практика тук е хранене на бебето само с кърма през първите шест месеца, след това въвеждане на допълващи храни, като продължавате да го кърмите поне до 2 годинки, може да продължите и след това, толкова дълго, колкото желаете.
-
Какво представлява рефлексът на потичане?
Рефлексът на потичане или отпускане означава, че кърмата ви е готова да потече. Това прави кърменето по-лесно. Може да почувствате изтръпване в гърдите, когато започнете да кърмите, или млякото да капе от гърдата ви, ако не се използва. Рефлексът на потичане може да се появи и в много други случаи – ако храненето е закъсняло, ако чуете бебешки плач или ако просто мислите за бебето си.
-
Какво да направя, ако не ми достига кърма?
Първо вашият лекар трябва да проследи сегашното състояние на нещата и след това да ви даде съвет какво да промените. Ако се предпише дохранване, защото нищо друго не помага, трябва да съчетаете смесеното хранене и да не се отказвате от кърменето. Предлагайте на бебето да суче от двете гърди на всяко хранене. Има някои храни и хранителни добавки, които могат да стимулират образуването на кърма. Най-естественият начин да стимулирате кърмата си е като държите бебето на гърда. Докато то суче, гърдите ви получават сигнал, че някой е гладен и има нужда от повече мляко.
-
Трябва ли да спра да кърмя, ако бебето ми има колики?
Не е нужно да спирате с кърменето. Не само кърмачетата, но и бебетата на адаптирано мляко също изпитват колики. Преминаването от кърма на адаптирано мляко само ще влоши нещата. Може да пробвате да кърмите и да го оригвате по-често или да забавите потока на кърмата, като кърмите в легнала позиция. Коликите може да се облекчат и с хомеопатия, като Осанит Колик пилули например. Специално разработен, за да подпомогне по-лесното преминаване на бебето през периода на колики. Съдържа лайка и е подходящ за кърмачета и деца на възраст от 2 седмици до 12 години.