Съвети за безпроблемно захранванe
Немлечната храна е нещо толкова ново и непознато за бебето, че може да му отнеме известно време, докато свикне с новата текстура в устата си. А ето и няколко начина, по които може да улесните този процес:
Поникването на първите зъбки е смесица от радост и болка. Свързано е с приятни емоции, че детето ви расте и се развива, но и с дълги безсънни нощи, плач, треска и още много проблеми. Как да помогнете на рожбата си да премине по-безболезнено през този труден период?
Преди всичко трябва да сте наясно с проблема. Пробивът на зъбите има свои особености. Първоначално определено място от венеца силно се подува. След това към отока се появява зачервяване, което отзвучава щом се покаже зъбът. Детето става неспокойно. Непрекъснато се опитва да постави в устата си достъпните за него играчки и всякакви предмети. Това е резултат от постоянен сърбеж и болка във венците. Много обилно става слюноотделянето на мъничето, особено през нощта. При някои деца телесната температура се повишава, може да възникват и други симптоми на настинка поради неукрепналия имунитетът.
Добре е още в началото да сте подготвени, включително да сте ориентирани за времето и реда на поникване на зъбите, като и за възможни отклонения. Възрастта, в която пониква първото зъбче, е наследствено обусловена. Общо временните зъби са 20, като според общоприетата норма, до максимум 3-годишна възраст мъничето трябва да се сдобие с пълен комплект млечни зъби.
Много важно е да знаете начините за прогонване на неприятните усещания: чрез механично въздействие върху венците, включително лек масаж; лекарствени средства; хомеопатични продукти; правилно поддържане на зъбната хигиена; подходящо хранене и други подходи.
Информация за всичко това ще получите тук. Готови сме да отговаряме на вашите питания относно детските зъбки. Обръщайте се към нас чрез рубриката „Често задавани въпроси“.
Немлечната храна е нещо толкова ново и непознато за бебето, че може да му отнеме известно време, докато свикне с новата текстура в устата си. А ето и няколко начина, по които може да улесните този процес:
Порастването на зъбките може да бъде сложен период за вас и вашето бебче, но колкото повече знаете, толкова по-спокойни ще бъдете, че вашето мъниче ще получи възможно най-бързо облекчението, което заслужава.
Поникването на първото зъбче в устата на вашето бебе и онези очарователни усмивки на беззъб пират, които все повече и повече се запълват с нови зъбчета, ще е един от спомените, към които грижливо ще се връщате, докато гледате как детето расте.
Бебето ви яде вчера. И предния ден. Но днес упорито отказва да се храни. Какво се случва? От болки, до изключителна чувствителност към храната или просто временно неразположение, може да има различни причини бебчо да отказва да се храни.
Никненето на млечните зъбки може да бъде болезнен процес както за детето, така и за родителите. Безсънни нощи, подути венци, лигавене, раздразнение и от двете страни.
Никненето на бебешките зъбки може да се превърне в малък ад за детето и родителите. Обикновено никненето на зъбките започва около четири до осем месеца след раждането и продължава до 30-36-месечна възраст, когато се появява последният набор от млечни зъби.
Обикновено забавеното никнене на бебешките зъбки не е причина за сериозни притеснения, но понякога нещата могат да се объркат и за това да има различни причини.
Малкото ангелче отваря устата си и изведнъж виждате нещо мъничко беличко, което може да е знак, че първото зъбче на вашето бебе е на път да излезе. Между четири и шестмесечна възраст е времето, в което обикновено започват да се появяват първите зъбки.
Много млади родители понякога изглеждат объркани защо бебето им не спи по едно и също време всеки ден.
От времето на раждането, до момента на изваждането на първото млечно зъбче, децата трябва да се грижат за своята дентална хигиена и затова имат нужда от подкрепата на своите родители.
Първото зъбче е голямо събитие във вашия живот и в живота на малкия ви наследник, но то идва със своите неудобства. Колкото повече знаете за поникването на първите зъбки, толкова по-добре можете да помогнете на бебето си да се пребори с дискомфорта.
Когато никнат млечните зъби, организмът на почти всички деца реагира с повишаване на телесната температура до 37,5°С. Това е нормално, особено ако няма сигнали за други здравословни проблеми от страна на мъничето.
Всички родители чакат с нетърпение да се появят първите зъбки на рожбата им, но мнозина не са подготвени за проблемите, които съпътстват този процес.
Поддържането на млечните зъбки в перфектно състояние е ключът към здравето на устната кухина. Ето защо редовното прилагане на необходимите грижи е задължение на родителите, което трябва да започне веднага след раждането.
Когато първите зъбки са на път да излезнат, вижте как сладката Милена от @Milena | MyBoxofBeauty се справя с болките на своето малко съкровище.
Характерен атрибут за всяко бебе е биберонът. И макар че се употребява от векове, спорът за неговите ползи и вреди продължава. От една страна биберонът успокоява, от друга – изкривява захапката на детето.
В повечето случаи е желателно преходът към твърдите храни да стартира след като детето навърши шестия си месец, без обаче да се спира кърменето (или приемането на адаптирано мляко). Не започвайте по-рано! Такива са препоръките на Световната здравна организация, Европейската и Американската педиатрични асоциации.
Всичко е относително – гласи прочутата максима на Алберт Айнщайн. Поникването на зъбките не прави изключение, въпреки че съществуват отдавна утвърдени начини за прогнозиране на този процес. Най-популярна е следната формула: броят на млечните зъбки е равен на възрастта на детето минус 6. Според нея на 7 месеца мъничето има един зъб, на 8 – два и т.н.
Сигурно знаете приказката за малката фея, която събирала падналите детски зъбки и ги отнасяла при своята по-голяма сестра, за да ги превърне в звезди на небето. Днес специалистите по дентална медицина също извършват чудеса – от млечните зъбки те извличат т.нар. мезенхимни стволови клетки, които възстановяват здравето и спасяват живота на човека.
Казват, че злоядото дете всекидневно подлага на изпитание родителите си, особено ако по никакъв начин не сигнализира защо не иска да се храни. В стремежа на цялото семейство да изясни проблема много полезни се оказват наблюденията на педиатри, психолози, дентални медици, възпитатели. Ето най-честите причини за липса на апетит, които специалистите посочват.
Бебешкият плач не е случаен. Мина времето, когато се приемеше, че мъничето може да бъде оставено да издава звуци и вопли, докато се измори и спре и това ще е от полза за развитието на дихателната му система. Днес психолозите съветват да бъде утешавано плачещото дете, особено ако е на възраст под една година.
Формирането на млечните зъбки започва вътреутробно и първата грижа за тях е свързана със здравословното състояние и поведение на майката. Чрез нея детето получава микроелемента калций, необходим за изграждане на костите и зъбите му.
Според педиатри и невролози, способността му да се приспособява е достатъчно силна в 9-ия месец от неговото раждане и това е времето за първите промени. Някои лекари препоръчват по-ранно отиване на море – още след 6-ия месец, но трябва да са отминали големите горещини. Много важно е да протича плавно аклиматизацията на детето.
Известно е, че храносмилателната система на детето се стабилизира напълно, когато стане на шест месеца. Според Световната здравна организация това е времето за захранване на бебето и обогатяване на неговото меню със сокове, каши, пюрета, които постепенно трябва да заместят кърмата или адаптираното мляко.
С израстване на малчугана, след първата му година е добре да потърсите подходящи стимули за консумацията на плодове и зеленчици. Понякога се изисква изобретателност, оригиналност и истинско творчество, за да приучим детето да се храни здравословно. Полезни идеи може да откриете в древното изкуство – карвинг.
Обикновено появата на първите зъбки се случва около 5-ия месец на бебето, като, разбира се, има изключения – някои деца имат зъби на 3 месеца, докато други на годинка нямат още нито един. Освен с радост и еуфория, периодът на поява на зъбките е свързан и с много трудности както за бебето, така и родителите. Вижте как да се справите с тях.
Ако бебето Ви страда от болки по време на растежа на първите му зъбки, подходящата гризалка може да му помогне. В момента в който бебето замени биберона и посяга към нещо по-твърдо и пластмасово, което да захапе, е дошло времето за първата гризалка. Гризалката не само намалява болките при растежа на зъбите, но и освен това подпомага развитието на зъбите и челюстта.
Появата на млечните зъбки често е съпроводена от неразположения. Характерни симптоми са хрема, нарушения в съня и поведението, повишаване на температурата. Какво е най-важното за временните зъбки? Прочетете в следващите редове.
Кога трябва да се случи първото посещение при зъболекар? Кога ще се появят първите зъбки? Нужно ли да се лекуват млечните зъби? Вижте отговорите на важните въпроси към денталния специалист.
Появата на първите бебешки зъби е едно от най-щастливите събития в живота на мама и детето. С това идва и необходимостта от ранната им хигиена. Не забравяйте, че профилактиката стартира през първите месеци от раждането и е предпоставка за появата на здрави зъби после.
Израстването на първите зъбчета е едно от незабравимите преживявания през първата годинка на бебето. Обикновено те се появяват между четвъртия и осмия месец и са белязани от мъчителна болка. Вижте начини да облекчите дискомфорта.
Правилната грижа за млечните зъбки на малките деца е фундаментална за по-нататъшното им развитие и здраве. Ето кои са най-важните въпроси, свързани с това, и насоките, от които да се ръководите за правилната хигиена на млечните зъбки.
Първият сигнал за това е повишаване количеството на бебешката слюнка. Тя дразни кожата на мъничето и може да я зачерви. Трябва внимателно да отстранявате слюнката с мека салфетка. Ако се появи зачервяване по кожата, намажете мястото с цинков крем. Много характерно за периода на зъбния пробив е зачервяването и подуването на венците. Настъпват и промени в поведението на детето. То започва безпричинно да хленчи. Губи апетит. Става капризно, често се буди през нощта, а през деня е сънливо. Опитва се да напъха в устата си всичко, което е пред очите му – пръсти, играчки предмети.
Обикновено хремата, която сe явява при прорастването на зъбите, няма вирусен произход. Секретите са прозрачни и се задържат около седмица, без треска и загуба на апетит. Когато зъбите пробият, кръвообращението във венците и носната кухина се активира. Жлезите на лигавицата започват да работят по-активно и освобождават допълнително слуз. Това всъщност е нормален физиологичен процес, който не налага лечение. Ако обаче ситуацията се влоши от кашлица и затруднено дишане, детето трябва да се консултира с лекар. В повечето случаи е достатъчно помещението, където малчуганът пребивава, да се проветрява и въздухът периодично да се овлажнява.
Обикновено при пробива на зъбите, телесната температура на детето се покачва до 37-37,7°C. В тези граници не е нужно веднага да я нормализирате с лекарства. Въпреки индивидуалните различия, допустимо е леко повишената температура да се задържи в продължение на два до пет дни. Педиатрите препоръчват антипиретици (т.е. противотемпературни средства) да се прилагат, ако телесната температура премине 38°С. При достигане на 39°C трябва да се търси спешно лекарска помощ.
Нашият сайт използва бисквитки - ако продължите, ние приемаме, че сте съгласни с употребата им. Може да оттеглите съгласието си по всяко време. повече информация
За да работи този уеб сайт както трябва, понякога запазваме на вашето устройство малки файлове с данни, наричани бисквитки. За повече информация, моля запознайте се с нашата Политика за бисквитките. Aко продължите да използвате сайта, ние приемаме, че сте съгласни с употребата им.