5 грешки, които родителите правят, когато се появи бебето
Няма упътване, което да ни подготви за майчинство. Всяка майка прави грешки и се приспособява към новата си роля, докато се учи от тях. Но има няколко основни грешки, която всяка от нас може да допусне. Новото амплоа, в което се озоваваме, носи със себе си стрес и съвсем нови очаквания от околните, на които не сме длъжни да отговаряме само защото „така се прави“. Ето и пет грешки, които не трябва да допускаме след появата на бебето.
Да изоставим инстинктите си
Всяка нова майка е изправена пред лавина от съвети от хората, които вече са се сблъскали с родителството. Братовчеди, приятели, роднини, съседи, непознатата жена в магазина за хранителни стоки. Всички те имат съвет за вас, което ви изправя пред дилемата да следвате инстинктите си или да ги слушате. Струва ни се, че много хора около нас знаят по-добре какво да правим през периода на майчинството, защото вече са възпитали своето дете. Може и да бъде трудно да се изключите от целия този шум, особено когато се чувствате объркана, но винаги слушайте инстинктите си и поставяйте своите съвети пред всички други. Вие знаете най-добре какво е най-добро за детето ви. Да, всеки съвет от някой, преминал през това, може да бъде полезен, но най-ценният съвет идва от вътрешното ви чувство как трябва да постъпите.
Да внимаваме твърде много да не разглезим бебето си
Не го глези твърде много, не го дръж твърде дълго, не скачай всеки път, когато плаче. Всеки има съвет как да не превърнете бебето си в мамино детенце. Но познайте какво, това е вашето бебе, а не тяхното! Направете го щастливо и бягайте при него всеки път, когато има нужда от вас. Плачът е езикът на бебета и техният начин да общуват с вас, тъй като тепърва ще развиват комуникационните си умения. Така че всеки път, когато бебето ви плаче, приемете това като реплика. Бебетата могат да плачат по различни причини, като глад, скука или пълни пелени. Колкото повече го игнорирате, толкова повече удължавате болката и агонията му. Така че следващия път, когато бебето ви заплаче, не се притеснявайте да го поглезите и се насладете на времето, прекарано в гушкане.
Не приоритизирате здравето си
С липсата на сън и постоянното напрежение да смогнат с всичко, новите майки са склонни да забравят да се погрижат за себе си. Но това, което повечето майки не осъзнават е, че няма да могат да бъдат полезни нито за себе си, нито за бебето си ако не поставят на първо място здравето си. Когато се грижите за себе си, спите достатъчно и се храните балансирано, ще може да дадете най-добрата грижа на детето си, както и да бъдете по-ефективни.
Поставяте чувствата си на заден план
Грижата за бебето може да бъде сизифова задача. Тъй като бебето заема по-голямата част от времето ви, може да ви е трудно да се съсредоточите върху себе си. Приспособяването към тази нова фаза от живота ви може да отнеме известно време и дори може да срещнете някои препятствия по пътя. И така най-щастливият период от живота ви може да се превърне просто във време, в което пренебрегвате себе си и пропускате всички онези щастливи моменти. Важно е да поставяте чувствата си на преден план и да имате смелостта да говорите за това с партньора си.
Чувствате се виновна, когато отделяте време за себе си
Попитайте която и да е майка и това ще бъде едно от първите неща, с което ще се асоциира. Независимо дали става дума за малко време насаме, кратко бягство за масаж, за да се поглезят или просто да купят нещо за себе си, много майки се чувстват виновни, защото правят нещо, което ги прави щастливи. Да бъдеш майка не означава да се чувстваш виновна всеки път, когато направиш нещо за себе си. Така че отделяйте време за себе си и правете това, което ви кара да се чувствате добре, защото не е нужно винаги само детето ви да бъде извор на вашето щастие.
Бонус съвет: Никога не се сравнявайте с другите. Пътят на всяка жена към майчинството и след него е уникален и се чертае от самата нея.
Осадент пилули
Специално предназначен за най-малките. Комбинацията от пет доказани хомеопатични съставки действа усилено, като не само премахват болката и повишената раздразнителност, водещи до плач, но също действа противовъзпалително и ускорява растежа на зъбките.
Осадент гел за зъби
Осадент, под формата на гел е надеждно средство за незабавно справяне с болката и възпалението при никнене на първите млечни зъбки. Гелът има приятен охлаждащ ефект, който действа успокояващо, грижи се за раздразнените венци по време на израстването на първите зъби и може да облекчи този процес.
6 начина да преминете по-леко през никненето на първите зъбки
Треска, безсънни нощи и непрекъснат плач. Звучи като никнене на първи зъбки! Но не се притеснявайте, събрахме различни съвети от детски зъболекари, както и коментари от майки, които са преминали през това изпитание.
Първи зъбки – опитът на българските майки
Изникването на първите зъбки е предизвикателство както за бебетата, така и за техните родители. Сърцето на всеки родител се къса, докато гледа как детето му страда и се превива от болка и плач, докато зъбките пробиват през венците.
Как да изберем правилния продукт за никнещи зъбки
На пазара има различни продукти за облекчаване на раздразнените венци. Едни от най популярните са геловете, но колко от нас разглеждат съставките им, преди да решат какво да купят. Струва си да помислим какво купуваме и как избираме най-подходящите и безопасни продукти.
Митове и факти за никненето на първите зъбки
От бабите до медицинските специалисти, всеки има списък със симптоми и илачи, които са свързани с никненето на зъбките. През този период от живота му пасивният имунитет на бебето, дължащ се на майчините антитела, отслабва и това води до сблъсъка на неукрепналата имунна система с разнообразните детски болести.
Захранване на бебето – кога, как и с какво
Бебето ви расте и скоро ще наближи шестия месец от раждането си. След периода на коликите ви предстои да се сблъскате и с дискомфорта на бебето от растежа на зъбките. Но всъщност, този дискомфорт ще доведе до удобството по-късно, бебето да се научи да дъвче и да приема по-твърда храна.
Късно срещу ранно никнене на зъби
Точно както възрастните, така и бебета имат своя уникален път и се движат с различна скорост. Още с раждането си, някои бебчета вече имат пораснало зъбче, други следват установения график и зъбките им започват да се показват между третия и шестия месец.
5 причини защо бебето хапе и 5 начина да го спрем
Бебешкото хапане е честно срещано при кърмачетата, особено когато им никнат първите зъбки. Това е и част от техния начин да опознаят света около себе си и да го „опитат“, водени от едно първите усещания, които познават, а именно вкусът.
Никнене на първи зъбки – какво помага?
Първите зъбки идват с много радост, но и с много суетене покрай бебето. Докато си пробиват път нагоре, зъбките могат да причинят много дискомфорт и да накарат и най-спокойния родител да стиска зъби, докато детето нервничи, отказва да спи и да яде, и води след себе си един малък Армагедон вкъщи.
Колики – какво помага и колко продължават?
Ревящото, безутешно бебе може да бъде тежко изпитание за всеки родител. Когато бебето ви отхвърля опитите ви да го утешите и изглежда още по-ядосано, припомнете си, че то е твърде малко, за да разбира концепцията за вина, а коликите нямат нищо общо с родителските ви умения.
Какво действа успокояващо на бебето с колики?
Макар че коликите звучат повече като болест, това е просто прекомерен плач през първите няколко месеца на бебето. Добрата новина за коликите е, че те обикновено продължават, докато бебето навърши около 3 месеца, след което магически изчезват.
Болки при никненето на зъби – за какво да внимаваме?
Това е част от живота на всеки родител: на бебето жестоко му никнат зъбки, вие адски много искате да му помогнете за облекчение на болката, но ако ви е за първи път, не знаете откъде да започнете.
7 често срещани проблема при никненето на зъбки
Всяко дете реагира различно на болката по време на никненето на зъби, но неприятностите се забелязват най-вече през нощта, когато неспокойният сън на детето води до събуждане на цялото семейство. А почти всеки родител се е сблъсквал с поне един от тези 7 проблема, които мъчат детето при никненето на първите зъбки.
8 лекарски съвета относно кърменето
Ако кърмите, вие давате на бебето си не само всички хранителни вещества, които ще насърчат растежа и здравословното му развитие, но и плетете още по-здрава връзка между вас и малкото вързопче, която ще има голямо значение през следващите години.
15 начина да победим коликите
Въпреки че никой не разбира напълно причините за коликите, нека да направим две основни предположения. Първо, бебето има болки в стомахчето. Второ, бебето е силно разстроено и кисело в резултат на това. Ето защо, за да победим коликите, усилията ни трябва да са насочени към това бебето да се отпусне естествено и особено коремчето му.
От какво най-често боледуват децата в първата си година?
Боледуванията са част от израстването – не можем да направим много, за да ги предотвратим, просто още едно от онези неща през, които трябва да минем заедно с детето. Затова и изборът на добър личен лекар може да ви спести много притеснения.
Родители споделят своя опит: Изпитани решения при никнене на зъби
Поникването на млечните зъби е свързано с болка и общ дискомфорт, които могат да направят живота на вашето бебе, а и вашия, доста проблемен за известно време. Ако не сте намерили ефективни начини да се справите с болките от никнещите зъбки, тези съвети от родители, които вече са минали през това, могат да ви бъдат полезни.
Какво трябва да знаем за бебешките изпражнения
Ако има една универсална родителска истина, тя е, че ще говорите много за бебешки изпражнения. И макар това да не е типичната тема за разговор на маса, гарантираме ви, че е нещо, за което ще мислите постоянно.
Хранене на бебето през първата година
Един от най-важните избори, които ще направите през първата годинка на детето ви, е с какво ще се храни. През първата си година то расте повече, отколкото през всеки друг момент от живота си.
Болезнено никнене на зъби – как да се справим?
Първите зъбки на вашето бебе може да поникнат без никакви проблеми, но за повечето бебета (и техните родители) този период не е от най-забавните.
Можете ли да разпознаете бебешките колики – тест
Прибирате се щастливи с новороденото си бебе вкъщи и седмици наред се любувате на малкото същество, което не прави нищо друго освен да спи, яде, гука и плаче. В един хубав ден, няколко седмици по-късно, изведнъж бебето ви избухва в продължителен, разтърсващ ушите плач, допълнени от стиснати юмручета, махащи крачета и нещастно червено лице.
10 естествени метода за успокояване на бебето при никнене на зъби
Никненето на зъбки може да бъде тежък и изнервящ период за всички. Особено за малкото сладко бебе, което търси единствено облекчение на възпалените си венци. Млечните зъбки започват да растат между 3-тия и 12-ия месец и продължават да растат до около 3-годишна възраст.
11 начина за облекчаване на болката от газове при бебетата
Всяко майка е изпитвала паническото чувство, когато бебето й започне да плаче от болка, защото очевидно нещо го мъчи и това не е глад. Бебетата не могат да ни кажат какво чувстват, затова и първите признаци на дискомфорт са придружени от много повече плач от обичайното.
Как да научим бебето да заспива самостоятелно
Бебето ви може да се научи да заспива и само. Но малко помощ никога не е излишна и ще съкрати периода на безсънни нощи за цялото семейство.
Гушкане и внимание – разглезва ли се бебето?
Много нови родители си задават въпроса, дали твърде обилното внимание, гушкане и носене на ръце на новороденото няма да доведат до жадно за внимание и храна дете.
8 трика за бързо приспиване на бебето
След толкова дълго време в корема на мама, вашето бебе може да бъде шокирано от широкия свят отвън, където нещо ново се появява отвсякъде. Драстичната промяна може да бъде и една от причините бебето да заспива неспокойно и по-трудно.
Готово ли е детето за първия преглед при зъболекаря?
Всеки родител изпитва толкова много „първи“ неща, докато расте заедно с детето си. Първата дума, първата стъпка, първото зъбче и първото посещение при зъболекаря. Както при първото посещение при фризьора или в ресторанта, вашето мъниче може първоначално да се суети или плаче.
Най-доброто ръководство за справяне с бебешките колики
Коликите могат да бъдат по-вредни за притеснените и разтревожени родители, отколкото за бебетата. Коликите са една от най-актуалните теми през първите няколко месеца от живота на бебето.
Пълно ръководство за никненето на зъбки при кърмачета
Никненето на първите зъбки може да бъде предизвикателство както за вас, така и за вашето бебе, но ако знаете какво да очаквате и как да облекчите дискомфорта на бебешките венци, то може да минете през процеса доста по-лесно и безпроблемно.
Можем ли да се справим с коликите по естествен начин?
Ако бебето плаче повече от 3 часа на ден, поне 3 дни в седмицата и това продължава повече от 3 седмици, то тогава най-вероятно става дума за колики.
Поява на първото зъбче? Какво повелява традицията
Появата на първото зъбче добавя нов, очарователен елемент към усмивката на бебчо, към който никой не може да остане безразличен.
Хранене на майката по време на кърмене
Всяка майка, която кърми, си е задавал въпроса, дали храните, които яде, ще повлияят и на майчиното мляко. Кои храни трябва да избягва в този период, за да предотврати храносмилателни проблеми за бебето или алергии.
Захранване на бебето по време на кърмене
Захранването на бебето с твърди храни, докато все още кърмите, е чудесен начин то да изследва вкусовете и текстурите на твърдите храни, докато все още получава хранителните и други предимства на кърмата.
8 съвета към новите татковци
Новите татковци имат проблем с публичния си имидж. Често ги възприемат като несръчни и бездарни, с вродените естествени родителски способности на бобена консерва.
Съвети за безпроблемно захранванe
Немлечната храна е нещо толкова ново и непознато за бебето, че може да му отнеме известно време, докато свикне с новата текстура в устата си. А ето и няколко начина, по които може да улесните този процес:
Може ли кърменето да предизвика колики?
Усещате го, когато го чуете! Протяженият плач на бебето, който крещи… Следват коликите! Всеки, който се е сблъскал с колики при бебето си, или е бил около плачещо бебе, знае за стреса, който заобикаля тази медицинска мистерия.
12-те най-често задавани въпроси за никненето на зъбите
Порастването на зъбките може да бъде сложен период за вас и вашето бебче, но колкото повече знаете, толкова по-спокойни ще бъдете, че вашето мъниче ще получи възможно най-бързо облекчението, което заслужава.
Техники за масаж и гимнастика на бебето при колики
Кърмата е първата храна, с която малкото ни съкровище се сблъсква, но стомахчето му се нуждае и от време, за да свикне с нея. Моториката на бебето, работата на стомаха и дихателната система, всички тези неща влияят върху процеса на храносмилането.
Кога пониква първото зъбче и какви са симптомите?
Поникването на първото зъбче в устата на вашето бебе и онези очарователни усмивки на беззъб пират, които все повече и повече се запълват с нови зъбчета, ще е един от спомените, към които грижливо ще се връщате, докато гледате как детето расте.
Помощ! Защо бебето се буди постоянно нощем?
Повечето бебета се събуждат през нощта. И въпреки че някои бебета са супергерои и спят по 10-12 часа без прекъсване, на възраст около 3-4 месеца, повечето бебета се събуждат през нощта и започват да плачат.
5 причини бебето да отказва да се храни
Бебето ви яде вчера. И предния ден. Но днес упорито отказва да се храни. Какво се случва? От болки, до изключителна чувствителност към храната или просто временно неразположение, може да има различни причини бебчо да отказва да се храни.
Хомеопатията – ефективно решение при болезнено никнене на зъби
Никненето на млечните зъбки може да бъде болезнен процес както за детето, така и за родителите. Безсънни нощи, подути венци, лигавене, раздразнение и от двете страни.
Колики по цял ден – може ли нещо ги спре?
Ако бебето плаче повече от 3 часа на ден, поне 3 дни в седмицата и това продължава повече от 3 седмици, то тогава най-вероятно родителите са прави, а коликите са в основата на проблема.
Техники за хранене на новороденото
Близо 25% от всички новородени минават през периода на дискомфорт, причинен от коликите. Затова и техниките, които използваме при храненето на бебето, са изключително важни, за да намалим до минимум риска от проблеми със стомахчето му.
Бебешки зъби – как да облекчим бедствието?
Никненето на бебешките зъбки може да се превърне в малък ад за детето и родителите. Обикновено никненето на зъбките започва около четири до осем месеца след раждането и продължава до 30-36-месечна възраст, когато се появява последният набор от млечни зъби.
Алтернативни начини да се справим със запека и коликите при бебетата
Всички бебета плачат, но тези, които изпитват колики или запек, плачат повече от обикновено. Това може да притесни сериозно родителите им, но добрата новина е, че и двете неща са временно явление, което просто ще отмине.
Защо зъбките на моето бебе се бавят?
Обикновено забавеното никнене на бебешките зъбки не е причина за сериозни притеснения, но понякога нещата могат да се объркат и за това да има различни причини.
Никне ни първото зъбче – 6 важни факта за родители
Малкото ангелче отваря устата си и изведнъж виждате нещо мъничко беличко, което може да е знак, че първото зъбче на вашето бебе е на път да излезе. Между четири и шестмесечна възраст е времето, в което обикновено започват да се появяват първите зъбки.
Защо бебето се буди нощем?
Тъкмо сте се отнесли блажено в царството на сънищата, където не сте били отдавна, когато то отново се случва и разбирате, че и този път няма да го бъде. Бебчо се е събудил и отново трескаво плаче.
Как да се преборим с коликите?
Преходът от корема на мама към големия свят е огромен стрес за новороденото, който може да доведе до засилени колики през първите няколко седмици от живота му.
Защо бебето се буди нощем?
Много млади родители понякога изглеждат объркани защо бебето им не спи по едно и също време всеки ден.
Митове и факти за коликите
Справянето с коликите е предизвикателство за цялото семейство. Трудно е да гледаш как твоето мъниче плаче неутешимо и да не знаеш какво да направиш.
Грижа за първите зъбки на бебето
От времето на раждането, до момента на изваждането на първото млечно зъбче, децата трябва да се грижат за своята дентална хигиена и затова имат нужда от подкрепата на своите родители.
Как да облекчим бебето при никнене на зъбите?
Първото зъбче е голямо събитие във вашия живот и в живота на малкия ви наследник, но то идва със своите неудобства. Колкото повече знаете за поникването на първите зъбки, толкова по-добре можете да помогнете на бебето си да се пребори с дискомфорта.
Колики или нещо по-сериозно, кога да потърсим лекар?
Съществуват различни теории за това какво причинява коликите – това, което успокоява едно бебе, може да раздразни друго. Например при кърмене, промяната на диетата на майката – елиминирането на млечни продукти и глутен, може да помогне при едното бебе, а при другото да няма ефект.
Как да помогнем на бебето при колики
Появата на колики не е симптом на заболяване, ако Вашето бебе се развива добре, храни се достатъчно и повишава телесното си тегло. Обикновено болките възникват вечер и през нощта, когато неукрепналата още храносмилателна система е натоварена най-много.
Нормално ли е детето да има температура при никнене на зъби?
Когато никнат млечните зъби, организмът на почти всички деца реагира с повишаване на телесната температура до 37,5°С. Това е нормално, особено ако няма сигнали за други здравословни проблеми от страна на мъничето.
Как да разберем дали бебето има колики?
Най-често мъничето само сигнализира за коремния си дискомфорт чрез пронизителен писък. Това е внезапен и много тревожен звук, изразяващ състоянието на детето.
Вирус или никнене на зъби – как да разберем на какво се дължат симптомите
Всички родители чакат с нетърпение да се появят първите зъбки на рожбата им, но мнозина не са подготвени за проблемите, които съпътстват този процес.
Кога започват коликите и как да помогнем на бебето?
Кога започват бебешките колики и как да ги облекчим? Отговори на тези въпроси дава Теодора Артинова, старша акушерка на Родилно отделение ПСАГБАЛ „Св. София”.
Как да се грижим за първите детски зъбки
Поддържането на млечните зъбки в перфектно състояние е ключът към здравето на устната кухина. Ето защо редовното прилагане на необходимите грижи е задължение на родителите, което трябва да започне веднага след раждането.
Кога започват коликите при бебето и как да ги облекчим
Бебешките колики са остри болки, които се дължат на дискомфорт в коремната област. В повечето случаи започват, когато мъничето е на възраст около 2 до 3 седмици.
10 мита за коликите
Коликите не са основание да изпробвате върху бебето си всичко прочетено в интернет или чуто от майки и баби. За да не превръщате мъничето в опитно зайче, предлагаме ви десет от най-честите неточни твърдения за бебешките колики
Запек при бебето – как да се справим
Има ли моето бебе запек? Ако „Да“ какво да правя? Сигурно подобни въпроси поне веднъж са ви тревожили, щом ви е заинтересувал този текст. Според специалистите по педиатрия, нормално e червата на кърмачето да се изпразват от два до пет пъти на ден.
Влогърът Милена и нейният опит с първите зъбки!
Когато първите зъбки са на път да излезнат, вижте как сладката Милена от @Milena | MyBoxofBeauty се справя с болките на своето малко съкровище.
Биберонът – полезен или вреден?
Характерен атрибут за всяко бебе е биберонът. И макар че се употребява от векове, спорът за неговите ползи и вреди продължава. От една страна биберонът успокоява, от друга – изкривява захапката на детето.
Как да се храните по време на кърмене
Всяка нова майка иска най-доброто за своето мъниче. Идеалният начин за това е да изберете да кърмите детето си. Тъй като по време на кърмене, вие предоставяте на вашето бебе всички хранителни вещества, понякога начинът, по който се храни майката може да е причина за поява на колики при бебето.
Какво показват изхожданията на Вашето бебе
Цветът и мирисът на отделянията са показателни за здравето. Кафяво, жълто, оранжево, кехлибарено – така нормално са оцветени изхожданията на бебетата, които са кърмени. По правило при тях се явяват всекидневно различни нюанси, в зависимост от менюто на майката.
Преминаване на бебето към твърди храни. Без стрес!
В повечето случаи е желателно преходът към твърдите храни да стартира след като детето навърши шестия си месец, без обаче да се спира кърменето (или приемането на адаптирано мляко). Не започвайте по-рано! Такива са препоръките на Световната здравна организация, Европейската и Американската педиатрични асоциации.
Кога ще поникнат първите зъбки на твоето бебе
Всичко е относително – гласи прочутата максима на Алберт Айнщайн. Поникването на зъбките не прави изключение, въпреки че съществуват отдавна утвърдени начини за прогнозиране на този процес. Най-популярна е следната формула: броят на млечните зъбки е равен на възрастта на детето минус 6. Според нея на 7 месеца мъничето има един зъб, на 8 – два и т.н.
Стволови клетки от млечни зъби
Сигурно знаете приказката за малката фея, която събирала падналите детски зъбки и ги отнасяла при своята по-голяма сестра, за да ги превърне в звезди на небето. Днес специалистите по дентална медицина също извършват чудеса – от млечните зъбки те извличат т.нар. мезенхимни стволови клетки, които възстановяват здравето и спасяват живота на човека.
Какви са основните причини за липсата на апетит при малките деца
Казват, че злоядото дете всекидневно подлага на изпитание родителите си, особено ако по никакъв начин не сигнализира защо не иска да се храни. В стремежа на цялото семейство да изясни проблема много полезни се оказват наблюденията на педиатри, психолози, дентални медици, възпитатели. Ето най-честите причини за липса на апетит, които специалистите посочват.
10 храни, които бихме могли да изключим по време на кърменето
Има ли опасни храни за кърмачката – този въпрос често вълнува майката и близките й. И макар да не е установена пряка връзка между консумираните ястия и състава на кърмата, разумно е да се внимава с продукти, които женският организъм трудно понася. В зависимост от това какво предизвикват – киселини, метеоризъм, разхлабен или затегнат стомах, храните може да повлияят върху кърмата.
Всичко за коликите
Още в първия миг от живота на бебето майката се притеснява за здравето му. Специално място сред нейните грижи заема въпросът за коликите, на които са посветени стотици мнения във форуми, в печатни и електронни издания. Какво е това и как да помогнем на бебетата с колики, ще разкажем в този текст, съобразявайки се единствено с последните виждания на специалистите по неонатология и педиатрия.
На какво се дължат коликите
В медицината с понятието „колики“ се означава появата на остри болки, настъпващи пристъпно една след друга. Обикновено при кърмачетата коликите започват на втората или третата седмица след раждането и продължават до третия, четвъртия месец. Като най-честа причина медиците сочат: Незрелост на стомашно-чревния тракт и неоформена чревна микрофлора у бебетата.
Бебето не спира да плаче! Какво да правим
Бебешкият плач не е случаен. Мина времето, когато се приемеше, че мъничето може да бъде оставено да издава звуци и вопли, докато се измори и спре и това ще е от полза за развитието на дихателната му система. Днес психолозите съветват да бъде утешавано плачещото дете, особено ако е на възраст под една година.
Как да пазим млечните зъбки
Формирането на млечните зъбки започва вътреутробно и първата грижа за тях е свързана със здравословното състояние и поведение на майката. Чрез нея детето получава микроелемента калций, необходим за изграждане на костите и зъбите му.
С бебе на море – 10 полезни съвета
Според педиатри и невролози, способността му да се приспособява е достатъчно силна в 9-ия месец от неговото раждане и това е времето за първите промени. Някои лекари препоръчват по-ранно отиване на море – още след 6-ия месец, но трябва да са отминали големите горещини. Много важно е да протича плавно аклиматизацията на детето.
10 рецепти за домашно приготвени бебешки ястия
Известно е, че храносмилателната система на детето се стабилизира напълно, когато стане на шест месеца. Според Световната здравна организация това е времето за захранване на бебето и обогатяване на неговото меню със сокове, каши, пюрета, които постепенно трябва да заместят кърмата или адаптираното мляко.
Как да насърчим детето да яде повече плодове и зеленчуци. Какво представлява карвинга?
С израстване на малчугана, след първата му година е добре да потърсите подходящи стимули за консумацията на плодове и зеленчици. Понякога се изисква изобретателност, оригиналност и истинско творчество, за да приучим детето да се храни здравословно. Полезни идеи може да откриете в древното изкуство – карвинг.
Добре дошли, зъбки!
Обикновено появата на първите зъбки се случва около 5-ия месец на бебето, като, разбира се, има изключения – някои деца имат зъби на 3 месеца, докато други на годинка нямат още нито един. Освен с радост и еуфория, периодът на поява на зъбките е свързан и с много трудности както за бебето, така и родителите. Вижте как да се справите с тях.
Правилната гризалка за първите зъбки на Вашето бебе
Ако бебето Ви страда от болки по време на растежа на първите му зъбки, подходящата гризалка може да му помогне. В момента в който бебето замени биберона и посяга към нещо по-твърдо и пластмасово, което да захапе, е дошло времето за първата гризалка. Гризалката не само намалява болките при растежа на зъбите, но и освен това подпомага развитието на зъбите и челюстта.
Всичко за млечните зъбки
Появата на млечните зъбки често е съпроводена от неразположения. Характерни симптоми са хрема, нарушения в съня и поведението, повишаване на температурата. Какво е най-важното за временните зъбки? Прочетете в следващите редове.
Важните въпроси към детския стоматолог
Кога трябва да се случи първото посещение при зъболекар? Кога ще се появят първите зъбки? Нужно ли да се лекуват млечните зъби? Вижте отговорите на важните въпроси към денталния специалист.
Как да мием зъбките
Появата на първите бебешки зъби е едно от най-щастливите събития в живота на мама и детето. С това идва и необходимостта от ранната им хигиена. Не забравяйте, че профилактиката стартира през първите месеци от раждането и е предпоставка за появата на здрави зъби после.
Овладейте болката при поникването на зъбчетата
Израстването на първите зъбчета е едно от незабравимите преживявания през първата годинка на бебето. Обикновено те се появяват между четвъртия и осмия месец и са белязани от мъчителна болка. Вижте начини да облекчите дискомфорта.
Как да поддържаме хигиена на млечните зъбки
Правилната грижа за млечните зъбки на малките деца е фундаментална за по-нататъшното им развитие и здраве. Ето кои са най-важните въпроси, свързани с това, и насоките, от които да се ръководите за правилната хигиена на млечните зъбки.