10 рецепти за домашно приготвени бебешки ястия
Известно е, че храносмилателната система на детето се стабилизира напълно, когато стане на шест месеца. Според Световната здравна организация това е времето за захранване на бебето и обогатяване на неговото меню със сокове, каши, пюрета, които постепенно трябва да заместят кърмата или адаптираното мляко.
Не съществуват строги изисквания с какъв продукт ще се започне. Но е задължително да се прилага принципът на плавно, деликатно въвеждане на новите храни (на първия ден се дава една лъжичка, на втория – две, на третия – три-четири и т.н.).
Ориентири
за готовността на детето да премине към разнообразен начин на хранене са първите зъбки, както и свързаните с техния пробив неразположения и увеличено слюноотделяне. Показателно е също настъпващото скъсяване на периодите между отделните хранения, което обикновено се налага чрез нервност или плач от страна на бебето, сигнализиращо, че е гладно. У някои деца се забелязва подчертано любопитство към това, което консумират възрастните.
Основните предимства
на домашните ястия са: яснота за съдържанието им; недопускане на консерванти и оцветители; изпълнение на готварските рецепти непосредствено преди консумация на храните. Ето примери.
1. Сок от ябълки (или други плодове)
Необходими продукти: две ябълки със средна големина.
Приготвяне. Плодовете се измиват, обелват и настъргват на ренде. Поставят се в сокоизстисквачка. Получената течност се прецежда през марля, която е стерилизирана чрез преваряване в кипяща вода. Правилно е плодовият сок да се дава непосредствено след приготвяне, без да се подслажда.
2. Пюре от моркови
Необходими продукти: 200 г моркови, 50 мл адаптирано мляко и 5 г краве масло.
Приготвяне. Морковите се почистват и настъргват. След това се варят докато омекнат. Пасират се до хомогенна смес, като към тях се прибавят адаптираното мляко и кравето масло. Полученото пюре не се поставя в бебешко шише, а в купичка, от която бебето се храни с лъжичка.
3. Пюре от спанак
Необходими продукти: 200 г пресен спанак, 50 мл адаптирано мляко и половин чаена лъжичка захар.
Приготвяне. Използват се само листата на спанака. Измиват се обилно с течаща над тях вода. Накисват се за 2-3 мин. После се изплакват пак под течаща вода. След като се подсуши, спанакът се задушава за около 5 минути. Пасира се до гладка смес. Накрая се прибавят адаптираното мляко и щипка захар.
4. Пюре – зеленчуков микс
Необходими продукти: 100 г фасул, 100 г грах, 1 средно голям картоф, 1 морков, половин тиквичка, 1 средно голям, изчистен от семки домат, 30 мл адаптирано мляко и 5 г краве масло.
Приготвяне. Зеленчуците се измиват с течаща вода. Много старателно се премахва външната им обвивка. Нарязват се на ситно. Варят се до омекване. Полученият зеленчуковия микс се пасира до напълно хомогенна смес. Към нея прибавят адаптираното мляко и кравето масло.
5. Царевична каша
Необходими продукти: фино царевично брашно – 2 супени лъжици с връх, 30 мл адаптирано мляко, 5 г краве масло, 30 г обезсолено сирене (за деца над 8-9 месеца).
Приготвяне. Брашното се накисва от предната вечер в 150-160 мл вода. На сутринта се разбърква. Поставя се на котлона и с бъркане се сварява до появата на образувания, подобни на кратери във врящата течност. Тя се маха от котлона и се оставя да се охлади. Разрежда се до желаната гъстота с адаптираното мляко. Накрая се прибавя обезсоленото сирене.
6. Каша от банан и ориз
(Подходяща е за деца от петия месец нататък)
Необходими продукти: 50 мл вода, 20 г оризова каша на прах, 1 ч. л. соево масло, половин зрял банан (около 60 г).
Приготвяне. Измийте и изсушете ориза за около час на слаба фурна, като разбърквате от време на време. Така опечените и изсушени зърна поставете в кухненски робот или блендър. Трябва да получите фино брашно. Пригответе с него оризова каша, като го поставите на колтлона в 150 мл вода и го варите до появата на т.нар. кратери. Оставете го да се охлади. Добавете соевото масло. Обелете банана и го намачкайте с вилица. Добавете го към готовата каша.
7. Каша от грис
(Подходяща е за деца от шестия месец)
Необходими продукти: 2 равни супени лъжици грис, 120 мл вода, 100 г плодове (ябълка или круша), една чаена лъжичка масло.
Приготвяне. Грисът се сварява във водата при непрекъснато бъркане. Плодът (ябълката или крушата) се вари докато омекне. След това се пасира и прибавя към сварения грис. Накрая се поставя маслото и се разбърква добре.
8. Супа за алергични
(Подходяща е за деца с алергия към краве мляко, от осмия месец нататък)
Необходими продукти: 1 картоф, 1 морков, 5 г целина, 1 ч. л. ситно нарязан лук, 1 с. л. фини овесени ядки, 1 ч. л. зехтин, магданоз.
Приготвяне. Настърганите морков и целина, заедно със ситно нарязания лук, се задушават в зехтина с малко вода. Заливат се с гореща вода. Изчаква се течността да кипне и в нея се поставя нарязаният на кубчета картоф. След като парченцата омекнат, се прибавят овесените ядки и се вари още 10 минути. Поръсва се със ситно нарязан магданоз.
9. Пилешко с броколи
(След навършване на 8 месеца)
Необходими продукти: 150 г пилешко филе, нарязано на дребни късчета; 1 чаша броколи, нарязани на дребно; 1 стрък праз, нарязан на дребно; 1 морков, нарязан на кубчета; 1 настърган сладък картоф; 2 чаши вода; 3–4 стръка прясна мащерка.
Приготвяне. Лукът се задушава за 1–2 минути. Добавят се останалите зеленчуци, месото и мащерката. Разбъркват се добре и се заливат с водата. След като течността заври, тенджерата се похлупва и се оставя на тих огън за 25–30 минути.
10. Запеканка с броколи и карфиол
(След навършване на 11 месеца)
Необходими продукти: 1 чаша нарязани броколи, 1 чаша нарязан карфиол, 1 чаша заквасена сметана, 3–4 супени лъжици настърган пармезан.
Приготвяне. Разбъркват се зеленчуците и сметаната. Сместа се изсипва в тава и се поръсва с пармезан. Пече се, за 15 минути, в предварително загрята до 180°С фурна. Преди поднасяне, ястието може леко да се намачка с вилица.